Ustawa z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu  implementuje do polskiego porządku prawnego tzw. dyrektywę AML (anti-money-laundering) Parlamentu Unii Europejskiej.

Zgodnie z art. 27 wyżej wymienionej ustawy instytucje obowiązane identyfikują i oceniają ryzyko związane z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu odnoszące się do ich działalności, z uwzględnieniem czynników ryzyka dotyczących klientów, państw lub obszarów geograficznych, produktów, usług, transakcji lub kanałów ich dostaw. Przy ocenianiu ryzyka instytucje obowiązane mogą uwzględniać obowiązującą krajową ocenę ryzyka, jak również sprawozdanie Komisji Europejskiej.

Pośród instytucji obowiązanych znajdują się m.in.: banki, krajowe instytucje płatnicze, zakłady ubezpieczeń, przedsiębiorcy prowadzący działalność kantorową, podmioty prowadzące działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, pośrednicy w obrocie nieruchomościami, podmioty prowadzące działalność w zakresie gier losowych, zakładów wzajemnych, gier w karty i gier na automatach w rozumieniu ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych. < /p>

Ocena ryzyka powinna być sporządzona na piśmie lub w postaci elektronicznej i podlega aktualizacji, nie rzadziej niż co dwa lata. W razie potrzeby, w szczególności w związku ze zmianami czynników ryzyka dotyczących klientów, państw lub obszarów geograficznych, produktów, usług, transakcji lub kanałów ich dostaw albo oceny ryzyka UE lub krajowej oceny ryzyka, aktualizacja powinna następować częściej.

Pierwszą ocenę ryzyka instytucje obowiązane sporządzają w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, a zatem do 13 stycznia 2019 r.

Ustawa z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu  (obowiązuje od dnia 13 lipca 2018 r.) wprowadziła szereg innych obowiązków, w tym m.in.:

Co ważne, za naruszenie obowiązujących zasad zwiększono wysokość kar administracyjnych. Kancelaria Adwokacka Adama Golińskiego wspiera klientów, mających status instytucji obowiązanych w realizacji obowiązków, określonych w nowej ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Kancelaria zapewnia wsparcie przy opracowywaniu wymaganej prawem dokumentacji i stosowaniu nowych regulacji w działalności instytucji.